1 perc elolvasni
05 Sep
05Sep

Amikor meglátjuk kiplakátolva, hogy kéményseprés lesz a társasházban, rögtön a szükségtelen rossz jut eszünkbe. Átvillan az agyunkon megint szabadságot kell kivenni vagy megbízni valakit aki beengedi a kéményseprőket. Akik feleslegesen jönnek úgy sem csinálnak semmit, esetleg kötözködnek. Sajnos ez a vélemény ma erről a szolgáltatásról.

Pedig igenis fontos, hogy a kémények állapota, huzata minden évben ellenőrizve legyen. Ezen kívül az is fontos és ellenőrizniük kellene a megfelelő levegő utánpótlást. Mit is értünk ez alatt? A legtöbb készülék a helyiség levegőjéből vonja el az oxigént, ezt szükséges pótolni különféle technológiákkal.

Nagyon sok társasházban a tulajdonosok kicseréltetik a nyílászárókat, de arra már nem figyelnek, hogy a fokozott légzárású ablakoknál a levegő utánpótlásról gondoskodni kell. Miként lehet ezt megoldani?

1.) Az ablakokba beépített légszellőzővel.

Ez lehet automata és manuális működésű. Amennyiben a cserekor nem lett ilyen beépítve, úgy ez utólagosan is pótolható, gyorsan és egyszerűen beépíthető.

2.) Légbevezető nyílásokkal.

Ezt akkor szokták alkalmazni, ha nincs közvetlen ablak a helyiségben.

Amennyiben a kéményseprőt a 2. értesítéskor sem engedjük be, felszólítást küld a közös képviselőnek és a tulajdonosnak is és kérik a bejutás biztosítását. Ekkor lehetőség van időpontot egyeztetni, de ezt az ellenőrzést már a tulajdonosnak ki kell fizetni. Ha valaki továbbra sem reagál, a kéményseprők feljelentést tesznek az önkormányzatnál ami pénzbüntetést és akár még a gázkizárást is eredményezheti.

A kémény ellenőrzéssel megelőzhető a szénmonoxid mérgezés, melybe évről évre egyre többen halnak meg. Amennyiben úgy döntünk, hogy biztonságunk érdekében szénmonoxid riasztót vásárolunk, körültekintőnek kell lenni. Erről ebben a cikkben olvashat bővebben.


Forrás: tarsashazaknak.hu